Gündem

Bitlouis Kazakistan’da Bitcoin Üretecek

Bitlouis Kazakistan’da Bitcoin Üretecek
Kazakistan Hükümeti, Bitlouis şirketine, Bitcoin madencilik tesisi kurması için, ülkenin kuzeyinde yer alan Kızılyar şehrinde, 500 dönümlük arazi tahsis etti

Kazakistan Hükümeti, kripto paralarla ilgili madencilik faaliyetlerine yönelik yatırımları artırıyor. 2018 yılında, ülkede kripto para madenciliğinin ve ticaretinin yasaklanması gündeme gelmiş; Merkez Bankası Başkanı Daniyar Akishev, bu konuda geniş çaplı bir yasaklama getirilebileceğini belirtmişti. Akishev, Mart 2018’de yaptığı açıklamada, “Kazakistan’da Ulusal Banka bu konu hakkında çok muhafazakar bir yaklaşıma sahip. Ulusal para birimi ile dijital para satın almayı yasaklamak istiyoruz. Borsaların bu alandaki faaliyetlerinin yanı sıra her çeşit madenciliği de yasaklamak istiyoruz” demişti.
Ancak blockchain teknolojisindeki ve kripto para piyasasında yaşanan gelişmeler, Kazakistan yönetiminin düşüncelerini değiştirerek, bu teknolojiden faydalanmak ve diğer kripto para madenciliği yapan ülkelerle arasındaki farkı kapatmak için harekete geçmesine yol açtı.
Kripto madenciliğini bir teknolojik gelişim olan Kazakistan hükümeti, yaklaşık iki yıldır, bu konudaki yasal düzenlemeler üzerinde çalışmalar yapıyordu. 2020’de Parlamento’ya sunulan yasa tasarısıyla, ülkede kripto para madenciliğinin önü açıldı.

Sıradaki Haberi Oku  Resmi Gazete başlıkları

Kazakistan’ın Hedefi Büyük
Kazakistan Hükümeti, kripto para madenciliği yatırım hedefinin, önümüzdeki üç yıl için 740 milyon dolar olduğunu duyurdu. Astana Times Haber Ajansı’na 16 Haziran tarihinde bir açıklama yapan Dijital Kalkınma, İnovasyon ve Uzay Sanayi Bakanı Askar Zhumagaliyev; ABD, İsveç, Güney Kore gibi ülkelerin kripto para madenciliği yatırımlarına ve bu alandaki hızlı ilerlemelerine dikkat çekti.Bu sektörün ülkenin büyümesine katkıda bulunduğunu belirten Zhumagaliyev, şu ana kadar Kazakistan’da 201 milyon dolarlık kripto para madenciliği yatırımı yapıldığını ve ülkede 14 adet kripto para madenciliği şirketi bulunduğunu söyledi.

Yatırımcılara Kolaylık
Kazakistan Hükümeti, belirlediği hedefe ulaşabilmek için, ülkesinde kripto para madenciliği yapacak firmalara çok sayıda kolaylık sunarak destek oluyor.
Aralık 2019’da, Kazakistan Hükümeti, kripto para madenciliğinden elde edilen gelirden vergi alınmayacağını açıklamıştır. Ülke yasalarına göre, sadece ‘itibari para’ ile elde edilen gelirden vergi verilebiliyor ve kripto para madenciliğinden elde edilen gelir itibari paraya çevrilmediği sürece, bu gelirden vergi ödenmiyor.
Kazakistan, Bitcoin madenciliği yapan firmalara, ayrıca ucuz elektrik sağlıyor. Madencilik işleminin en yüksek maliyetlerinden olan elektriğin, rakip ülkelere göre daha ucuz olması; yatırımcıları, Kazakistan’da yatırım yapmaya yönelten temel nedenlerden biri olarak ortaya çıkıyor.

Sıradaki Haberi Oku  Sıhhiye Çok Katlı Otoparkı dönüşüyor

Madenciliğin Yeni Merkezi
Kazakistan, kripto para madenciliğinin yeni merkezi olmak için yoğun çaba harcarken, yatırımcıları da ülkeye davet ediyor. Ülkenin sunduğu avantajlardan ve kolaylıklardan faydalanmak isteyen Bitlouis şirketi de, Kazakistan’da yatırım yapma kararı aldı. Kazakistan Hükümeti, şirkete, Bitcoin madencilik tesisi kurması için, ülkenin kuzeyinde yer alan Kızılyar şehrinde, 500 dönümlük arazi tahsis etti.
Kazakistan’daki kripto para madencilik şirketlerinin çoğu, ülkenin kuzey bölgelerinde, bağlanabilecekleri enerji kaynaklarının yakınında bulunuyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri