Dünya

Beyaz Sarayın Youtube hesabından yapılan paylaşımda Trump-Ruhani hatası göze çarptı

Beyaz Saray, Youtube hesabından paylaştığı bir videoda ABD Başkanı Donald Trump‘ın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle görüştüğü izlenimini uyandırdı.

Beyaz Saray’ın resmi YouTube kanalına Trump ve Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih arasındaki görüşmeyle ilgili eklenen bir video için “Başkan Trump, İran Cumhurbaşkanı’yla İkili Görüşmeye Katıldı” başlığı atıldı.

BEYAZ SARAY’DAN TRUMP-RUHANİ HATASI

İki ülke arasında devam etmekte olan gerilim göz önünde bulundurulduğunda Trump ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani arasında yapılacak bir toplantı dikkate değer olabilirdi.

Neki kullanılan bu başlık esasında, görünüşe bakılırsa muhtemelenbenzerliğinin bir sonucu olarak Beyaz Saray’ın iki ülkeyi birbiriyle karıştırmasının neticesinde atıldı.

ABD-IRAK GÖRÜŞMESİ DAVOS’TA GERÇEKLEŞTİ

ABD ve Irak liderlerinin görüşmesi, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu sırasında gerçekleşti.

Sıradaki Haberi Oku  Karadağda ilk korona

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısını gösteren videoda Trump, Salih’in adını tam olaraketti ve videonun başında ‘Irak cumhurbaşkanıylaolmanın harika olduğunu’ söyledi.

Trump, “Açıkça görülüyor ki birçoküzerindeçalışıyoruz (…) Askeri meselelerde çalışıyoruz, IŞİD konusunda çalışıyoruz. Üzerinde tartışacağımız bir sürü zorve bazı çok olumluda(…) Bizler arkadaşız ve ilişkimiz çok iyi. Size çok teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

ABD ORDUSU IRAK’TAN ÇEKİLECEK Mİ?

Sonrasındaysa Salih aralarındaki işbirliğine dair konuşmaya devam etti. Basın mensupları Trump’a -Kasım Süleymani’nin Irak topraklarında öldürülmesinin ardından Irak Meclisi’nin isteği olan- Amerikan birliklerini Irak’tan çekme planının olup olmadığını sordu ancak ABD Başkanı böyle bir adımın atılacağına dair herhangi bir emare göstermedi.

Bununlasöz konusu meselenin tartışılmakta olduğunu öne süren haberler yapıldı. Söz konusu video yaklaşık olarak sadece bingörüntülendi ve Davos’taki toplantılara dair Beyaz Saray’ın resmi hesabından yapılan birçok paylaşımdan biri oldu.

Sıradaki Haberi Oku  Türk vatandaşlarına bulaştı mı? Çin Büyükelçiliğinden koronavirüs açıklaması