Dünya

Berlindeki bir camide ABDnin öldürdüğü şehitler temalı tören düzenlendi

ABD-İran hattında gerilim devam ederken Almanya‘nın başkenti Berlin‘deki Neuköln bölgesinde bulunan İmam Rıza Camisi yeni bir tartışmanın da fitilini alevledi. Dün akşam camide ‘ABD’nin öldürdüğü şehitler’ için bir tören düzenlendi. Alman basını olaya geniş yer ayırırken, birçok Alman duruma tepki gösterdi.

ABD’ye ait insansız hava araçlarının tam bir hafta önce Bağdat’ta İran Devrim Muhafızları Generali Tümgeneral Kasım Süleymani‘yi vurmasının ardından dün Almanya’da yeni bir tartışmanın fitili alevlendi.

SÜLEYMANİ’YE “ŞEHİT” DENİLMESİ ALMANYA’YI AYAĞA KALDIRDI

Berlin’de göçmenlerin yoğun yaşadığı başkent Berlin’in Neuköln bölgesinde 1993 yılında açılan İmam Rıza Camisi’nde düzenlenen birAlman basınının gündeminde yer aldı. Dün gece gerçekleşen anma töreninde İranlı general Süleymani ve Hizbullah Tugayları Komutanı ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’e “şehit” denilmesi Alman kamuoyunu ayağa kaldırdı.

Sıradaki Haberi Oku  Hakkaride evler sular altında kaldı

“BU İNANILMAZ”

Almanya’nın çok okunan tabloid gazetesi Bild, “Bu inanılmaz! Başkentimiz Berlin’in ortasında üst düzey terörist şehit olarak anıldı” ifadesini kullandı. Haberde yaklaşık 100 kişinin törenlere katıldığı belirtilirken Bild etkinliğin afişi olduğunu iddia ettiği bir görseli paylaştı.

Neuköln’de düzenlenen etkinliği protesto etmek için çok sayıda göstericinin cami önüne geldiği belirtirken polisin de teyakkuzda olduğu aktarıldı. Polis yetkilileri, “Bizim için camide gerçekleşen bubir anma töreni. Herhangi bir yasak olamaz” dedi.

Bild’in haberinde CDU, Yeşiller, FDP başta olmak üzere birçok siyasi partinin de bu duruma tepki gösterdiği aktarıldı.