Dünya

Berlinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin saat 15.00te görüşecek

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Berlin‘de Libya konulu konferanstan önce bir görüşme yapacağını duyurdu.

Berlin Konferansı’na katılacak olan Erdoğan, liderlerle ikili görüşmeler de gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesi saat 15.00’te başlayacak.

KONFERANSA KATILAN ÜLKELER

Almanya’nın başkenti Berlin; Libya konferansınasahipliği yapacak. Konferansın amacı Libya’da ateşkesin sağlanması ve siyasi çözüme katkı sunmak. Konferansa,sahibi Almanya’nın yanı sıra Türkiye, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, Mısır, Cezayir, Kongo ile Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcileri katılacak.

ERDOĞAN’A KİMLER EŞLİK EDİYOR?

Erdoğan’a Berlin temaslarında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı ile Türkiye’nin Libya Özel Temsilcisi ve AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler eşlik ediyor.

Sıradaki Haberi Oku  Wikileaksin kurucusu Jullian Assange cezaevinde saldırıya uğradı

LİBYA KRİZİ

Davetliler arasında krizin tarafları, Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz Es-Sarrac ile ülkenin doğusunualtında tutan Halife Hafter var. Libya krizinde, ülkelerin beklentisi birbirinden farklı. BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne başta Türkiye olmak üzere İtalya ve Cezayir destek veriyor. Türkiye, Libya’nın toprak bütünlüğünden yana olduğunu her fırsatta vurguluyor.

Hafter’i destekleyen ülkeler ise Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır. Amerika Birleşik Devletleri, Libya konusunda net bir tutum sergilemezken; Rusya’nın Hafter üzerindeki etkisi biliniyor. Öyle ki Rusya’nın sonbaharda verdiği hava desteği sonrası Hafter güçleri başkent Trablus’u kuşatmıştı.