Dünya

Bakan Soylu, sınırdaki göçmenler için Yunanistana çağrıda bulundu

Türkiye’nin sınır kapılarını açmasının ardından özellikle Yunanistan sınırına akın eden göçmenler Yunan polisinin şiddetiyle karşı karşıya kaldı. Yunan hükümetinin göçmenlere karşı tutumunu yorumlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Yunanistan’ın üzerine düşen, sınırlarına gelmiş insanların sığınma taleplerini değerlendirip, koruma sağlanması gerekenleri koruma altına almaktır” dedi.

“İNSANLIĞA UYGUN DAVRANMAYA DAVET EDİYORUZ”

Bakan Süleyman Soylu, kaçak göçün engellenmesi amacıyla 18 Mart 2016’da AB ile varılan mutabakata bu süre içerisinde bağlı kalındığını belirterek, şunları söyledi “AB ve Yunanistan’ın mutabakatı uygulama ve kaçak göçmenlerin ülkemize iade işlemlerini tamamlamadaki başarısızlıkları sebebiyle yaklaşık 4 yılda ancak 2 bin 94 kaçak göçmenalınmış ve amaçlanan caydırıcıoluşturulamamıştır. Bu süreçte her fırsatta bizlerin göç alanındaki çalışmalarını eleştiren AB temsilcileri ve yabancı sivilkuruluşlarının,yaşananlar sonrasında yapmaları gereken Yunanistan sınırına temsilci gönderip göçmenlere yapılan insanlık dışı muameleyi görmeleri ve raporlamalarıdır. İdlib krizinin başlangıcından günümüze kadar çözüm için yaptığımız çağrılara kulak tıkayıp bize dahagöçmen almamız yönünde çağrı yapan Birleşmiş Milletler, AB temsilcileri ve yabancı sivilkuruluşlarının aynı çağrıyı Yunan hükümetine yapmamaları samimiyetsizliktir. Yunanistan’ın üzerine düşen, sınırlarına gelmiş insanların sığınma taleplerini göç hukuku açısından değerlendirip, koruma sağlanması gerekenleri koruma altına almaktır. Bu süreçte Yunanistan yetkililerini 1951 Cenevre ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmeleri başta olmak üzerehukuki metinlere, en önemlisi de insanlığadavranmayaediyoruz.”

Sıradaki Haberi Oku  Güney Asyada meydana gelen 6,1 şiddetindeki deprem 4 ülkeyi birden salladı

“DÜNYAYA ÖRNEK BİR GÖÇ YÖNETİMİ SERGİLEDİK”

Suriye krizinin başlangıcından bugüne kadar, başta Türk milletinin hoşgörüsü ve devletin yerinde adımlarıyla dünyaya örnek bir göç yönetimi sergilediklerini söyleyen Soylu, bu yükü Türkiye’ninbaşına taşımak zorunda kaldığını, bu süreci vicdanla yönettiklerini, halihazırda 3,6 milyonu Suriyeli olmak üzere yaklaşık 4 milyon sığınmacıyasahipliği yapıldığını hatırlattı. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatları bölgelerinde hayatın normalleşmesi ve buralarda yaşayan insanlara destek sağlanması çalışmalarına devam edildiğini aktaran Soylu, aynı zamanda İdlib’de Türkiye sınırının yanı başında bulunan, ölümden ve zulümden kaçmış 1,5 milyon Suriyeliye de insani yardım ulaştırıldığını bildirdi. Bakan Soylu, bugün de Türkiye’nin insan odaklı olan göç politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını vurgulayarak, bu süreçte başta 1951 Cenevre Sözleşmesi olmak üzere uluslararası hukukadavranıldığına işaret etti.

Sıradaki Haberi Oku  Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi: Süleymani suikastı, Irak ve bölgede yıkıcı bir savaşın fitilini ateşledi

“YUNANİSTAN GİBİ İNSANLIK DIŞI MUAMELEDE BULUNMADIK”

Türkiye sınırlarından içeri girenlere hukuki çerçevede muamele edildiğine dikkati çeken Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:”ŞuEdirne sınırında Yunanistan’ın yaptığı gibi sığınma talep edenlere biber gazı atılıp, insanlık dışı muamelede bulunulmamıştır. Suriye krizinin başlangıcından günümüze hem ülkemize sığınan mazlumlara kucak açtık hem de kaçak göç konusunda dünyada eşi olmayan bir mücadele ortaya koyduk. Sadece 2019’da ülkemizde yakalanan kaçak göçmen sayısı 455 bin, sınır dışı sayısı da 104 bin olarak gerçekleşmiştir. Bu süreçte, ülke olarak tüm anlaşma ve mutabakatlaradavranılmış ve kaçak göç’ün yönetilmesi ve engellenmesi için olağanüstügösterilmiştir.”

“AB, UYARILARA RAĞMEN DUYARSIZ KALDI”

Bölgede yaşanan göç hareketliliğininsorumlusunun, göçe kaynaklık eden ülkelerde yaşananlara duyarsız kalan, bu ülkelerdeki sorunlara çözüm üretmek yerine farklı hesaplar sebebiyle istikrarsızlıkları devam ettiren başta Avrupa Birliğiolmak üzere uluslararasıolduğunu anlatan Soylu, AB’nin Suriye krizini ancak 2015’te yaşanan göç hareketliliği sonrasında farkına vardığını, yaklaşık 3 yıldır yapılan uyarılara rağmen Afganistan kaynaklı göç sorununa ise duyarsız kalmayı tercih ettiğini dile getirdi.

Sıradaki Haberi Oku  Son bulgular, Neandertaller ile kendi türümüz Homosapiens arasındaki farkı ortadan kaldırdı