Dünya

Bakan Hulusi Akar, yeni korona tedbirlerini açıkladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, alınan koronavirüs tedbirlerini açıkladı.

Bakan Akar, tedbirleri,içi vedışındaki harekatları, hudutların güvenliğini ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin diğer faaliyetlerinietkilemeyecek şekilde uygulayacaklarını belirtti.

CELP İŞLEMLERİ DEVAM EDECEK

Akar, “Yükümlü erbaş ve erlerimizin celp işlemlerine,planlar çerçevesinde devam edilecektir. Gençlerimizin eğitim merkezlerine katılışları sırasında Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarakönlemler de alınacaktır.” diye konuştu.

Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın da katılımıyla dün akşam Bakanlık’ta düzenlenen toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Koronavirüs kapsamındaki önlemleri ele aldı.

ORDUDA KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

Akar, dün gerçekleştirilen toplantıya ilişkin bir soru üzerine, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde desağlığını tehdit eden koronavirüse karşı aldığımız birçok tedbiri, geçen hafta hayata geçirmiş bulunuyoruz. Genelkurmay Başkanımız,komutanlarımız ve ilgili personelimizin katılımıyla yaptığımız toplantıda,birtakım önlemlerin de bugünden itibaren uygulamaya konulması kararı alınmıştır. Günlük hayatımızı biraz zorlaştırmaklaaldığımız kararlarla personelimizin veki halkımızın virüsten korunmasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Hamaneyin askeri danışmanı Şemhani: En zayıf intikam senaryomuz bile ABD için kabus olacak

“HAREKATLARIMIZ ETKİLENMEYECEK”

“Bu tedbirler,içi vedışı harekatlarımızı, hudutlarımızın güvenliğini ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin diğer faaliyetlerinietkilemeyecek şekilde uygulanacaktır.” ifadesini kullanan Akar, alınan tedbirleri şöyle özetledi:

ASKERİ OKULLARA TATİL KARARI

“Milli Savunma Üniversitesine bağlı Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksek Okulları ile Harp Enstitüleri, 13 Nisan 2020 tarihine kadar tatil edilmiştir. Tören, konferans, kısa süreli toplantı, kurs, fuar, seminer gibi faaliyetler de iptal edilmiştir. Bu dönemde birlik, karargah ve kurumlara ziyaretçi alınmayacaktır. Orduevleri ve misafirhanelere görevli personel ile mücbir sebepler için konaklayanlar haricinde, kimse kabul edilemeyecek, günü birlik girişlereverilmeyecektir. Milli ve uluslararası tatbikatlar ertelenmiştir. Yurt dışı geçici görevler de ikinci bir emre kadar durdurulmuştur. Şu andadışında olan personel yurda dönüşlerinde sağlık kontrolüne tabi tutulacak ve belirli bir süre diğer personel ile temasları önlenecektir.”

Sıradaki Haberi Oku  Taksimde karantinadan kaçan kadın yakalandı

HUDUT BİRLİKLERİNDEKİ ÖNLEMLER

Celp işlemlerine ilişkin de bilgi veren Akar, şunları kaydetti:

“Yükümlü erbaş ve erlerimizin celp işlemlerineplanlar çerçevesinde devam edilecektir. Gençlerimizin eğitim merkezlerine katılışları sırasında Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarakönlemler de alınacaktır. Aileleri tarafından bizlere emanet edilen Mehmetçiklerimizin hafta sonu izinlerini bir süreliğine durdurmuştuk. Askerlerimizin sağlığını ön planda tutarak hayata geçirdiğimiz bu uygulamanın yanı sıratedbirler de aldık, almaya devam ediyoruz. Hudut birliklerinde de çeşitli önlemler aldık. Yasa dışı geçişlerle mücadeledeki faaliyetimizi personelimizi virüse karşı koruyacak şekilde, koruyucuve maske takviyesiyeniden düzenledik.

“SALGIN RİSKİNE KARŞI TEYAKKUZ HALİNDEYİZ”

Aldığımız tedbirler, bunlarla sınırlı olmayıp günlük hayatın akışı içindetedbirler teknolojik imkanlar da kullanılarak alınmaktadır. Milli Savunma Bakanlığı tüm teşkilatı ile bu salgın riskine karşı teyakkuz halindedir. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, ilgili bakanlık ve kurumlarla koordineli şekildetedbirler alınmaktadır. Gelişmeler, dikkat ve hassasiyetle takip edilmektedir.”