Dünya

Bağdatta göstericilere ateş açıldı: 16 kişi öldü

Irak‘ın başkenti Bağdat‘ta hükümet karşıtı gösterilerin sürdüğü Tahrir Meydanı yakınlarındaki El-Hallani Meydanı karşısında bulunan ve uzun süredir protestocular tarafından kullanılan 7 katlı otopark binasına kimliği henüz belirlenemeyen kişiler tarafından ateş açıldı.

ÖLÜ SAYISI 16’YA YÜKSELDİ

Hastane kaynakları, göstericilere açılan ateş sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 16’ya yükseldiğini, onlarca kişinin ise yaralandığını aktardı.

SALDIRIDAN KISA SÜRE ÖNCE BÖLGEDE ELEKTRİK KESİLDİ

Öte yandan görgü tanıkları, saldırıdan kısa süre önce bölgedeki elektriğin kesildiğini ve “yakında bulunmalarına rağmen güvenlik güçlerinin saldırganlara müdahale etmediğini” ileri sürdü.

SİVİL ARAÇLARDAN GÖSTERİCİLERE ATEŞ AÇILDI

Plakasız sivil araçlarlayerine gelen silahlı grubun önce otopark binasını molotofkokteyli atarak ateşe verdiği, daha sonrasında binada bulunan göstericilere ateş açtığı kaydedilmişti. Irak makamlarından ise olaya ilişkin resmi bir açıklama yapılamadı.

Sıradaki Haberi Oku  Dışişlerinden Çine Ermenistan tepkisi: Ağrı Dağı nedir

300’DEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ

Bağdat ile ülkenin güneyindeki bazı kentler 1 Ekim’den bu yana hükümet karşıtı gösterilere sahne olurken, hükümet göstericileri dağıtmak içinmüdahale talimatı vermişti. Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Saad Maan, gösterilerde 300’denkişinin öldüğünü, 6 bin 107 kişinin yaralandığını açıkladı.

BAŞBAKAN’DAN İSTİFA KARARI

Ülkede yaşanan kaos ortamı sonrası Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi istifa edeceğini bildirdi. Abdulmehdi, istifasını Meclis’e sunacağını duyurdu.

IRAK’TA KAOS HAKİM

Irak’ta işsizlik, yolsuzluk vehizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim’de başlayan gösterilerde şukadar 300’denkişi hayatını kaybetti, 15 bindenkişi yaralandı.

Başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kesimlerdeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında, İran’ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.

Sıradaki Haberi Oku  13 Mehmetçiki şehit eden Esedin askerleri, sigara içerken havaya uçuruldu