Dünya

Bağdatta bir konvoya düzenlenen hava saldırısında 6 kişi öldürüldü

Irak Sumeriye televizyon kanalının bir güvenlik kaynağından aktardığı habere göre, başkent Bağdat‘ın kuzeyindeki Taci bölgesinde bir konvoya hava saldırısı düzenlendi.

Bazımedya organlarında verilen haberlerde, hedef alınan araçlarda Haşdi Şabi çatısı altındaki Ketaib İmam Ali Birliği’ne bağlı komutanların bulunduğu bilgisi aktarıldı.

6 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Bu arada olaya ilişkin Reuters Haber Ajansı’nın verdiği bilgiye göre ise söz konusu saldırıda araçlarda bulunan 6 kişi hayatını kaybetti.

HAŞDİ ŞABİ’DEN AÇIKLAMA VAR

Irak’ın başkenti Bağdat’ta sabaha karşı bir konvoya düzenlenenhava saldırısının Haşdi Şabikadrosuna değil, sağlık ekibine yönelik olduğu bildirildi.

Irak Haber Ajansı’nın (İNA) verdiği haberde, Haşdi Şabi Heyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, bazı uydu kanalları vemedya organlarında, bu sabaha karşı Taci Stadyumu yakınında hedef alınan araçlarda Haşdi Şabi komutanlarının bulunduğuna dair yerbilgilerin doğru olmadığı kaydedildi.

Sıradaki Haberi Oku  AB, Elazığ depreminin ardından uydu görüntüleme sistemini devreye soktu

“SALDIRI LİDERLERE DEĞİL, SAĞLIK KONVOYUNA”

“Bağdat’takisaldırı liderlere değil sağlık konvoyuna.” ifadesi kullanılan açıklamada, söz konusu hava saldırısındaki can kaybına ilişkin ise herhangi bir bilgi verilmedi.

NE OLMUŞTU?

Dün sabaha karşı İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis, Bağdat Havalimanı’nda araçlarına düzenlenen saldırıda öldürülmüştü.

HAŞDİ ŞABİ NEDİR?

Haşdi Şabi Türkçe adıyla Halk Seferberlik Güçleri çoğunlukla Şiilerden oluşan, Sünni, Hristiyan ve Yezîdîleri de içeren yaklaşık 40 farklı gruptan oluşan, Irak hükümetinin de desteklediği ortak politik cepheyi barındıran örgüt.