Dünya

Azli istenen Trumpın Senatoda yargı süreci başladı

Amerika’nın Sesi’nde yerhabere göre, azil savcısı yedi üye Senato binasına geldi. Bu yedi üyeden başsavcı olarak görev yapacak olan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff kürsüde azil maddelerini okudu.

TARAFSIZLIK YEMİNİ EDECEKLER

Resmi protokollerin tamamlanmasının ardından Senato Genel Kurulu, azil mahkemesine dönüşecek. Duruşmalara başkanlık edecek olan ABD Anayasa Mahkemesi Başkanı John Roberts’ın da bugün Senato’ya gidereketmesi, Roberts’ın ardından jüri görevi yapacak 100 senatörün detek tarafsızlık yemini etmesi bekleniyor.

Trump’ın en önemli destekçisi Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell bugün Genel Kurul oturumunu açarken, Pelosi’nin azil maddelerini imzalarken kullandığı kalemleri hatıra olarak Kongre üyelerine vermesini eleştirdi.

McConnell, “Bu hareket, Temsilciler Meclisi’nin taraflı tutumunubir karedebir şekilde göstermiş oldu. Bu süreç başından sonuna açıkça taraflıydı” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Eve çağırdıkları öğrenciyle cinsel ilişkiye giren öğretmenlerden biri tutuklandı, diğeri kovuldu

Amerika’daki önemli imza törenlerinde geleneksel olarak bu uygulama yapılabiliyor.

“BAŞKAN NE SAKLIYOR, NEYDEN KORKUYOR?”

Senato azınlık lideri Demokrat Chuck Schumer da partisinin, yargılamaya Temsilciler Meclisi sürecinde değerlendirilemeyen yeni tanıkların ve belgelerin eklenmesi talebini yineledi. Schumer, “Başkan ne saklıyor, neyden korkuyor?” diye sordu.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi azınlık lideri Kevin McCarthy ise Amerikan halkının geçmişe dönüp baktığında Trump’ın bu kadar zayıf bir davayla görevden alınmaya çalışılmasını, üzücü ve uzun bir süreç olarak hatırlayacağını söyledi.

TRUMP’IN EKİBİ ‘AKLANMA’ KARARI BEKLİYOR

Trump’ın ekibi Senato’daki yargılamanın iki haftadansürmeden aklanma kararının çıkmasını bekliyor. Ancak yeni tanıklarıniçin çağrılması bu süreyi uzatabilir.

Temsilciler Meclisi’ndeki soruşturmayıeren İstihbarat Komisyonu Başkan Adam Schiff ve azil maddelerini onaylayan Adalet Komisyonu Başkanı Jerrold Nadler, 7 kişilik savcı ekibine başkanlık edecek.

Sıradaki Haberi Oku  Kirli işbirliği bir kez daha gün yüzüne çıktı! Mossad ajanı ile terörist Mazlum Kobani aynı karede

NE OLMUŞTU?

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül 2019’da “ABD’ningüvenliğineverdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle Trump’a yönelik azil soruşturması başlatıldığını açıklamıştı.

Pelosi, 25 Temmuz’da Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması karşılığında ABD’nin ülkesine askeri yardımı serbest bırakacağını söylediğini ve bunun anayasaya aykırı olduğunu iddia etmişti.

Beyaz Saray ise 25 Eylül’de Trump-Zelenskiy görüşmesinin dökümünü yayımlayarak Ukrayna’ya yardımlar ile görüşme arasında ilişki olmadığını savunmuştu.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinde 13-21 Kasım’da kamuya açık oturumlar düzenlenmiş; Dışişleri, Ulusal Güvenlik Konseyi ve Pentagon’dan12 yetkili bu süreçtevermişti.

Ardından İstihbarat Komitesi, hazırladığı 300 sayfalık raporu, 3 Aralık’ta Adalet Komitesine sunmuş; Adalet Komitesi yaptığı iki oturumun ardından 13 Aralık’ta azil maddelerini onaylayarak dosyayı Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna göndermişti.

Sıradaki Haberi Oku  Sancaktepe de 25 bin adet maske ele geçirildi

Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda 18 Aralık’ta yapılan oylamada, Trump’a yönelik “görevini kötüye kullanmak” ve “Kongre’nin işleyişini engellemek” suçlamaları kabul edilmişti.

Haber Videosu

: Azli istenen Trump’ın Senato’da yargı süreci başladı