Dünya

Azil oylaması öncesi Trumptan zehir zemberek sözler

İki aşamalı azil sürecinde bu akşam ilk olarak Temsilciler Meclisi’nde Trump’ın azledilmesi için oylama yapılacak. Oylamaya saatler kala Trump’tan peş peşe tweetler gelmeye başladı.

Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamadaederek, kötü bir şey yapmadığını, suçlamanın korkunç olduğunu ve bunun bir başka başkanın başına asla gelmemesi gerektiğini söyledi.

“SADECE BAŞKANA ZARAR VERMEK İSTEDİLER”

Trump ayrıca, “Sadece başkanavermek istediler. Uygun bir soruşturma yapma niyetleri yoktu. Herhangi bir suç bulamadılar, bu yüzden her yönetimin başından beri yaptığı gibi kongre suistimali yaptılar” ifadelerini kullandı.

“TEK İSTEKLERİ BENİ AZLETMEK”

Trump, ‘Yaptıklarışey Beyaz Saray’a gelen beyefendinin aslabiralmasınavermemek oldu. Tek istedikleri onu azletmek. Buna seçildiği günden hatta yeminindensonra başladılar. Fakat bu başkan Washington’a geldi ve dedi ki, ‘Washington’ı temizleyeceğim. İnsanlara yardım edeceğim’ Büyük vergi kesintisi yaptı, askeriyemizi güçlendirdi. Ona kızgınlar çünkü ne yapacağını söylediyse yaptı. Tarih kayıtlarına geçecek, en iyi zamanlardan birini yaşıyoruz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İranda vurulan yolcu uçağıyla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı

Trump’ın Cumhuriyetçilerin kontrolündeki ABD Senatosu’nda azledilmesi için 20 Cumhuriyetçi senatörün saf değiştirmesi gerekiyor.

TRUMP’A YÖNELİK AZİL SORUŞTURMASI

Eylülde basına sızan ve 25 Temmuz’da yaptıkları telefon görüşmesinde Trump’ın, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD’nin ülkesine yardım edeceğini söylediğini iddia eden muhbir raporu, azil soruşturmasının fitilini ateşlemişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül’de “ABD’ningüvenliğineverdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle Trump’a yönelik azil soruşturması sürecini başlattıklarını açıklamıştı.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesindeki kamuya açık oturumlar 13-21 Kasım’da yapılmış, Komite daha sonra 300 sayfalık rapor hazırlayarak Adalet Komitesine göndermişti.

Adalet Komitesi, cuma günü “Görevini kötüye kullanmak” ve “Kongrenin işleyişini engellemek” başlığından oluşan azil maddelerini onaylamıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Karantinaya alınan hastanede duygulandıran görüntü! Anne ve kızı uzaktan sarılmak zorunda kaldı

Azil maddelerinin yer aldığı dava taslağı, Temsilciler Meclisi Genel Kurulunun salt çoğunluğunun oyunu alması durumunda Cumhuriyetçilerin çoğunlukta bulunduğu Senatoya gidecek.

Haber Videosu

: Azil oylaması öncesi Trump’tanzemberek sözler