Dünya

Avustralyadaki yangının faturası develere kesildi! Helikopterle vurulacaklar

Avustralya‘yı 4 aydır yakıp kavuran alevlerin rüzgarın etkisiyle birleşip çok daha büyük bir ‘mega’ yangına dönüşmesinden korkuluyor. Avustralya’da 10 bindendevenin çok fazlaiçmelerini engellemek için helikopterden vurularak öldürüleceği açıklandı. Ülkeye özgü koalalardan ölenlerin sayısının bugüne kadar tahmin edilenin çok üzerine olduğu ve 25 bini bulduğu kaydedildi.

İSTANBUL’UN 12 KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE ALAN KÜL OLDU

Avustralya’da 4 aydır söndürülemeyen yangınlarda ölenlerin sayısı 26’ya yükseldi. İstanbul’un 12 katı büyüklüğünde bir alanı yakan alevler 2 bindenevi kül etti. Ülkenin güneyinde yağmurların başlamasıyla kısmen yangınların bir kısmıaltına alındı. Ancak 130 aktif yangından 69’unun hâlâaltında olmadığını vurgulayan uzmanlar, yağmurların durmasından sonra rüzgarın etkisiyle Yeni Güney Galler’deki alevlerle Victoria’dakilerin birleşerek bir ‘mega (çok büyük) yangına’ dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Sıradaki Haberi Oku  Sırbistanda cemaatle namaz durduruldu

EKONOMİK MALİYET 13 MİLYAR DOLAR

Eylülde başlayan yangınların bugüne kadarki ekonomik maliyetinin 13 milyar dolara yükseldiği kaydedildi. Yangın söndürme ve hayvanları kurtarma çalışmaları için dünya çapında bağış kampanyaları yürütülürken, farklı ülkelerdenekipleri ülkeye gidiyor. Kurtarılan yavru kangurular içinkanguruların karnındaki keseyekundaklar örenler bunları bölgedeki hayvan barınaklarına gönderiyor. Toplam 500 milyon memeli hayvan, kuş ile sürüngeni öldüren yangınlar pek çok türü tamamen yer yüzünden sildi.

10 BİNDEN FAZLA DEVE HELİKOPTERLE VURULACAK

Independent’ta yerhabere göre, Güney Avustralya’da 10 bindendeve çok fazlaiçmelerini engellemek için helikopterden vurularak öldürülecek. Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara (APY) topraklarındaki Aborijin liderlerinin talimatı sonrası profesyonel nişancılar avlanmaya çarşamba günü başlayacak. The Australian gazetesine konuşan APY idaresinin yönetim kurulu üyelerinden Marita Baker “Sıcak ve rahatsız koşullarda sıkışıp kalmış durumdayız, rahatsız hissediyoruz çünkü develer çitleri yıkıp içeri giriyor, evlerin etrafına geliyor ve klimalardaniçmeyi deniyor” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  ABDde otomotiv üreticilerine hatalı hava yastığı nedeniyle soruşturma açıldı

OPERASYON 5 GÜN SÜRECEK

Güney Avustralya Çevre ve Su Bakanlığı sözcüsü, deve sayısındaki artışın bölgede pek çok sorunaolduğunu belirtti. Ülke genelindekisayısının 1,2 milyon olduğu tahmin edilen deve sayısınıaltına almak için yürütülecek operasyonunun beş gün sürmesi planlanıyor.

VAHŞİ KEDİLER DE HEDEFTE

Geçtiğimiz yıl Avustralya hükümetinin ülkedekitürleri yok eden vahşi kedileri öldürmek için zehirli sosis kullanacağı açıklanmıştı. Ülke 2020’ye kadar 2 milyon kediyi öldürme sözü vermişti.