Dünya

Avrupa Parlamentosundaki Brexit mesaisine çoraplar damga vurdu!

Avrupa Parlamentosu Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılankurul toplantısında İngiltere‘nin Avrupa Birliği‘nden ayrılmasını içeren anlaşma, yapılan oylama sonucu 49 ret oyuna karşı 621 oyla kabul edildi.

Brexit süreci, AB Konseyi tarafından onaylandıktan sonra resmen sona erecek ve İngiltere AB’den çıkmış olacak.

OYLAMA SONRASI OBJEKTİFLERE ÇORAPLARINI GÖSTERDİ

Brexit Partisi Lideri Nigel Farage Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’ndakioturumda Brexit oylaması sonrası objektiflere çoraplarını gösterdi. O anlar oturuma damga vurdu.

“BU KARARI ONLAR ALDI”

Brexit oylamasının öncesinde AP Genel Kurulunda AB Konseyi, AB Komisyonu, AP politik grupları ve Brexit raportörü guy Verhofstadt görüşlerini açıkladı. AB tarafından İngiltere ile üyeliğeverilmesi anlaşmasını yürütmekle görevlendirilen AP üyesi Guy Verhofstadt, oylama öncesi bir konuşma yaptı. Verhofstadt, “Nasıl oldu da bir ülke 40 yıl sonra AB’den ayrılmayı seçti? Egemenliklerini kaybetmekten korktular. Bugün ABD, Çin ve Brezilya gibi büyük güçlerin dünyasında birliğimizi korumamız gerekirdi. AB ülkeleri egemenliklerini kaybetmişti, AB projesi ile egemenliklerimizikazandık” dedi. “Brexit, İngiltere’ye ilk tavizi verdiğimizde başladı” diyen Verhofstadt, “Brexit 3 yıl önce başlamadı. Çok daha önce başladı. Vetolar başladığında başladı. İngiltere’ye ayrıcalıklar vermeye başladığımızda başladı. Bir üyemiz AB’den bağımsız olarak fırsatlar aramaya karar verdi. Bugün İngiltere’nin AB’den çıkışını değil, İngiltere’nin AB’den anlaşmayla çıkmasını oyluyoruz. Bu kararı onlar aldı” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Trumpın küçümsediği Bloomberg, başkanlık seçimleri için aday adaylığını açıkladı

AB Konseyi adına konuşan Nikolina Brnjac, “AB Brexit kararı sonrasında vatandaşların haklarını korumak için elinden geleni yapacaktır” dedi.

“İNGİLTERE ESKİ ÜYEMİZ, YENİ ORTAĞIMIZDIR”

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de, “Bu güne kadar AB projesine emek vermiş tüm İngilizlere minnetlerinietmek istiyorum. Onlar bizim bir parçamız” diyen Leyen, “İngiltere eski üyemiz, yeni ortağımızdır” diye konuştu. Leyen, AB ile ortak endişeleri ve ortak menfaatleri bulunan İngiltere ile yakın birolarak kalmak istediklerini de belirtti.

AB ve İngiltere’nin önümüzdeki günlerde yeni anlaşmalar yaparak ticaret başta olmak üzere birçok konuda stratejik ortaklık kurması bekleniyor.

Haber Videosu

: Avrupa Parlamentosu’ndaki Brexit mesaisine çoraplar damga vurdu!