Dünya

Amazonun kurucusu Jeff Bezostan Hindistana 5,5 milyar dolarlık yatırım planı

Dünyanın en büyük perakende internet satış sitesi olan Amazon‘un patronu Jeff Bezos, yüksek büyüme potansiyeli nedeniyle Hindistan‘a 2025’e kadar 5,5 milyar dolar yatıracağını açıkladı.

Bezos, şirketinin 1 milyar dolarlık yatırımla küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin dijitalleşmesine yardımcı alacağını duyurdu.

10 MİLYAR DOLARLIK HİNT ÜRÜNÜ ALACAK

Yeni Delhi’deki bir şirket etkinliğinde konuşan Bezos, 21. yüzyılın “Hindistan’ın yüzyılı” olacağını belirtti.

Bezos bugünkü konuşmasında “Dinamizm, enerji, büyüme… Bu ülkede özel bir şey var. Üstelik demokratik bir ülke” dedi ve Amazon’un 2025’te 10 milyar dolarlık Hint ürünü ihraç edeceğini söyledi.

PROTESTOLARA NEDEN OLDU

Ancak e-ticaret milyarderinin üç günlük Hindistan ziyareti protestolara da yol açtı. 300 kentte binlerce küçük tüccar, Amazon’unticaretietkileyeceğini söyleyerek sokaklara çıktı.

Sıradaki Haberi Oku  Libya, Türkiye ile yapılan güvenlik ve askeri işbirliği mutabakatına onay verdi

Esnaf, Amazon’un platformdaki büyük şirketleri öne çıkardığı ve çok düşük fiyatlarla ürün satarakesnafı batırdığını savunuyor. Amazon ise bu suçlamaları reddediyor.

ÜLKEDE AMAZON VE FLİPKART SEKTÖRE HAKİM

Hindistan’da e-ticaret sektöründe en büyük iki oyuncu Amazon ve ABD’li market zinciri Walmart’ın sahibi olduğu Flipkart. Fakat iki şirket de Hint hükümetinin geçen yıl çıkardığı yasalardanetkilendi. Bu yasalardan biri yabancı alışveriş sitelerinin, sahibi oldukları şirketlerin ürünlerini satmasını yasaklamıştı.

Bu ayın başında da Asya’nın enadamı, Hindistan’da Amazon’la rekabet edecek bir alışveriş sitesi açmıştı. Mukesh Ambani adlı milyarder, sahibi olduğu telekom şirketinin çok sayıda abonesini, yeni kurduğu meyve-sebze dağıtım sitesine abone ederek avantaj sağlamayı hedefliyor.

Haber Videosu

: Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’tan Hindistan’a 5,5 milyar dolarlık yatırım planı

Sıradaki Haberi Oku  Pakistan Başbakanı İmran Khan, ABD-İran gerilimini düşürmek için harekete geçti