Dünya

Almanyadan Yunanistan açıklaması: Libya konferansına katılması hiç söz konusu olmadı

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Yunanistan‘ın 19 Ocak’ta Berlin’de düzenlenecek Libya Konferansı’na katılmasının hiçbirsöz konusu olmadığını söyledi.

Seibert, Berlin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın konferansaçağrılmadığı yönündeki eleştirilereverdi.

“YUNANİSTAN’IN KATILMASI HİÇ SÖZ KONUSU OLMADI”

Davetlerin Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından yapıldığını, bundan dolayı katılım listesini de kendisinin hazırladığını aktaran Seibert, bu sırada Libya Konferansı’yla ilgili her konuda istişarede bulundukları Birleşmiş Milletler (BM) ile de hazırlık görüşmelerinde bulunulduğu bilgisini paylaştı.

“Yunanistan’ın Berlin’deki Libya Konferansı’na katılması hiç söz konusu olmadı.” diyen Seibert, her konferansta katılım formatı konusunda karar verilmesi gerektiğini, Alman hükümetinin, Dışişleri Bakanlığının ve Başbakanlığın bu konuda konferansın mevzusuna odaklandıklarını vurguladı.

Seibert, bu konferansla BM yönetiminde Libya için bir süreci başlatmak istediklerini kaydetti.

Sıradaki Haberi Oku  Şanlıurfada üstüne yıldırım düşen çoban öldü

YUNAN MEDYASINDAN KRİZ YARATACAK ‘HAFTER’ İDDİASI

Öte yandan Yunan medyası, Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter’in Berlin Konferansı öncesi görüşmelerde bulunmak üzere, “gizlice” Yunanistan’ın başkenti Atina’ya geldiğini öne sürdü.

Yunan basınında yerhaberlerde, Hafter’in, Almanya’nın başkenti Berlin’de 19 Ocak’ta düzenlenecek Libya konulu konferans öncesinde Yunan yetkililerle temaslarda bulunmak üzere akşam saatlerinde “gizlice” Atina’ya geldiği belirtilirken, Atina’ya geliş saati ve uçağın hangi havaalanına indiği konusunun güvenlik nedeniyletutulduğuedildi.

MİÇOTAKİS İLE GÖRÜŞECEK

Öte yandan Yunan Haber Ajansı ANA-MPA, Hafter’in yarın Başbakan Kiryakos Miçotakis ve ardından Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile bir araya geleceğini duyurdu.

NE OLMUŞTU?

Daha önce Libya konusunda yürütülen Berlin Süreci kapsamında çalışma düzeyinde 5 toplantı yapılmıştı. Şansölye Merkel, 19 Ocak Pazar günü yapılacak Libya Konferansı için devlet ve hükümet başkanları seviyesinde davette bulunmuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Çinde zorla karantina altına alınan kadının çığlıkları dehşete düşürdü

Konferansa Türkiye, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir’in yanı sıra BM, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcilerinin katılacağı, BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin liderli Halife Hafter’in de konferansaedildiği belirtilmişti.

Yunanistan’ın Alman hükümetinin konferans için Berlin’eettiği ülkeler arasında yer almaması Atina’da tepkilereolmuştu.