Dünya

ABDnin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey: Erdoğanın yanındayız

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Brüksel’de organize edilen çevrimiçi brifingde konuştu. Esed rejiminin birdaha kimyasal silah kullanması halinde tüm seçeneklerin masada olduğunu belirten Jeffrey, daha önce yaptıkları gibi askeri müdahalede bulunabileceklerini söyledi.

Türkiye’nin İdlib’de gözlem noktaları bulundurmasını desteklediklerini vurgulayan Jeffrey, Türk askerleriningörmemesi gerektiğini, durumu yakından takip ettiklerini dile getirdi.

“ERDOĞAN’IN YANINDAYIZ”

Jeffrey, “Esed rejimi, İran ve Rusya bilmelidir ki bu (İdlib’deki saldırılar) kesinlikle kabul edilemez. İnsani kriz ve sivillere yıkıcı saldırılar söz konusu.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’dekihakkında deneyimli birolduğuna dikkati çeken Jeffrey, “Kendisi bizim ortağımız ve NATO müttefikimiz, onun yanındayız. Kendisine Suriye’de (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’e güvenemeyeceğini açıkça söylemiştik. Şimdi sonuçlarını görüyor.” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Korona vakalarının binlere ulaştığı iddasına düzeltme

“SURİYE’NİN KUZEYDOĞUSU’NDA 700 BİN KİŞİ YERİNDEN AÇIKLADI”

Suriye rejimi ve Rus savaş uçaklarınınüç günde İdlbi’de 200 hava saldırısı düzenlediğini hatırlatan Jeffrey, “Suriye’nin kuzeydoğusunda yaklaşık 700 bin kişi yerinden edildi. Türkiye sınırına doğru harekete geçen bu kişiler uluslararası bir krizeolabilir.” uyarısında bulundu.

Jeffrey, İdlib’de “terör örgütü” olarak kabul ettikleri DEAŞ, Nusra ve Hayat Tahrir el Şam (HTŞ) gibi gruplarıngösterdiğini ve HTŞ’yi doğrudan El Kaide’nin uzantısı olarak kabul ettiklerini belirterek, Rusya destekli Esed güçlerinin ise sivil ayrımı gözetmeden saldırılar yaptığını söyledi.

Jeffrey, bu gruplar hakkında, “Bir sürediramaçlarının Esed’la savaşmak olduğunu, vatansever muhalifler olduklarını öne sürüyorlar.” diyerek, Rusya’nın da bu grupların kendisine tehdit oluşturduğunu iddia ettiğini dile getirdi.

Sıradaki Haberi Oku  Son Dakika: Arap Birliği, Trumpın Yüzyılın Anlaşması planını reddetti

Bu grupların uzun süredir Rusya’ya doğrudan bir tehdit oluşturmadığını anımsatan Jeffrey, “Az da olsa insansız hava aracı düşürme gibi eylemleri oldu ancak Rusya, ayrım gözetmeksizin geniş çaplı operasyon yürütüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE MÜLTECİLERE 10 MİLYARLARCA DOLAR HARCADI”

Türkiye’nin mültecileresahipliği konusunda herhangi bir ülkeden daha fazlasını yaptığını ve 10 milyarlarca dolar harcadığının altını çizen Jeffrey, “Rusya destekli Esed güçleri Türkiye’yi baskı altına almak için mültecileri silahlandırıyor. Bu kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

Jeffrey, kısa vadede ABD birliklerinin Suriye’den ayrılmasını planlamadıklarını, birliklerinin görevinin DEAŞ’ı yenmek ve petrol kuyularındantutmak olduğunu sözlerine ekledi.

Haber Videosu

: ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey: Erdoğan’ın yanındayız