Dünya

ABDden sonra bir tehdit de İngiltereden: İranı Tomahawk ile vurmaya hazırız

İranlı komutan Kasım Süleymani‘nin öldürülmesinin Tahran ve Washington arasında yarattığı gerilim sonucu Ortadoğu’da çıkacak olası bir savaşta, İngiltere‘nin İran’ı nükleer denizaltılardan füzelerle vurmaya hazır olduğu belirtildi.

İngiltere’nin The Sun gazetesi, İngiliz ordu çevrelerine yakın olduğunu belirttiği ve adını açıklamadığı bir kaynağın, İngiltere’nin İran’a ilk saldıranolma niyetinde olmadığınıdenizaltı filosuyla ABD’ye destek vermeye hazır olduğunu söylediğini açıkladı.

TEKLİF, BAŞBAKANA SUNULACAK

Potansiyel askeri operasyona, Tomahawk füzeleriyle donatılan Astute sınıfı denizaltılarının katılabileceği kaydedildi. İlgili teklifin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a, tatilden döndükten sonra sunulacağıedildi.

IRAK’A ÖZEL KUVVETLERİN GÖNDERİLDİĞİ İDDİASI

Gazetede yerbilgilere göre; ayrıca Irak’a, kurtarma operasyonlarına ihtiyaç duyulması halinde devreye girecek seçkin özelaskerlerinin gönderildiği bildirildi. Irak güvenlik güçlerine eğitim veren 400 İngiliz askere, diplomatların ve kendilerinin güvenliklerini artırma emri verildi.

Sıradaki Haberi Oku  Arnavutluktaki depremde bilanço ağırlaşıyor! 20 ölü, 150den fazla yaralı var

NE OLMUŞTU?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in, Bağdat Havalimanı yakınına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

Saldırıda, Süleymani ve İranlı subayların yanı sıra Mühendis’in de aralarında bulunduğu 5 Iraklıyla 10 kişi hayatını kaybetmişti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, olayın ardından yaptığı açıklamada, “Onun gidişiyle, onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Ülkede 3 günlük yaseden Hamaney, Süleymani’nin yerine yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kaani’yi getirmişti

Haber Videosu

: ABD’den sonra bir tehdit de İngiltere’den: İran’ı Tomahawk ile vurmaya hazırız