Dünya

ABDden Kasım Süleymani açıklaması: Amerikalı diplomat ve askerlere karşı saldırılar planlıyordu

ABD yetkilileri, İran‘ın Devrim Muhafızları güçlerinin enisimlerinden Tümgeneral Kasım Süleymani‘nin ABD’nin Irak’ta gerçekleştirdiği saldırıda öldürülmesine dair bazı açıklamalarda bulundu. ABD’li yetkililer, “Süleymani, Amerikalı diplomat ve askerlere karşı saldırılar planlıyordu” diyerek saldırının gerekçesini açıkladı.

İran’ın Devrim Muhafızları güçlerinin enisimlerinden Tümgeneral Kasım Süleymani ve Irak’ta İran tarafından desteklenen kuvvetlerin bazı önde gelen isimleri, Bağdat Uluslararası Havaalanı’nda Amerika Birleşik Devletleri‘nin insansız hava aracı ile gerçekleştirdiği saldırıda öldürüldü. ABD yetkilileri, Amerikan yapımı MQ-9 Reaper olarak bilinen insansız hava aracından atılan füzeler ile havaalanından ayrılmakta olan konvoya yapılan müdahalenin ABD Başkanı Donald Trump’ın izni doğrultusunda gerçekleştirildiğini belirtti.

PENTAGON SALDIRININ GEREKÇESİNİ AÇIKLADI

Pentagon ise “General Süleymani aktif olarak Irak’ta ve bölgede bulunan Amerikalı diplomat ve askeri personellere karşı saldırılar planlıyordu” açıklamasında bulundu. Açıklamada istihbarat kaynaklarına değinilmezken operasyonun 27 Aralık’ta bir ABD vatandaşının öldürülmesi üzerine planlandığı belirtildi.

Sıradaki Haberi Oku  İranda benzin zammı protestolarında 1000 kişi gözaltına alındı

“SÜLEYMANİ ABD’NİN DÜŞMANIYDI”

ABD’de birçok cumhuriyetçi, saldırıyı haklı ve orantılı bulurken, birçoğu da olayı pervasızca yapılan, Orta Doğu’da tansiyonu ve şiddeti arttıracak birolarak değerlendirdi. ABD Temsilciler Meclisi’nden Demokrat Christopher S. Murphy yayınladığı mesajda, “Süleymani kesinlikle ABD’nin düşmanıydı” açıklamasına karşın asıl sorunun kongrenin bir yetkilendirmesi olmadan İran’ın 2. enisminin potansiyel olarak bir savaşaolabilecek şekilde suikasta uğraması olduğunu belirtti.

BEYAZ SARAY: OPERASYON TERÖRİST ELEBAŞINA YAPILDI

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise operasyonun ABD tarafından terörist organizasyon olarak kabul edilen bir grubun liderine yapıldığı vurgulandı.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİNE YAPILAN SALDIRIDAN SORUMLU TUTULUYORDU

ABD, Süleymani’yi Irak savaşı sırasında ABD karşıtlarına bomba ekipmanı ve bomba yapma eğitimi vererek yüzlerce ABD askerinin ölümüneolmanın yanı sıra İsrail ve Suudi Arabistan karşıtı eylemleri düzenlemek, Irak savaşı sırasında ABD karşıtlarına bomba ekipmanı ve bomba yapma eğitimi vererek yüzlerce Amerikan askerinin ölümüneolmak ve İsrail ile Suudi Arabistan karşıtı eylemler için İran kaynaklı olayları düzenlemektentutuyordu. Süleymani’ninolarak Bağdat’ta ABD Büyükelçiliğine yapılan saldırıların da arkasında bulunduğu düşünülüyordu.

Sıradaki Haberi Oku  İngilterede korona nedeniyle ölenlerin sayısı 104 oldu

İRAN’DAN YANIT

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise Süleymani’nin öldürülmesini “uluslararası terörizm” olarak nitelendirdi. Zarif, ABD’nin bu “haydutça” macerasının tüm sonuçlarına katlanması gerektiğine vurgu yaptı.