Dünya

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşını bitirecek anlaşmanın ilk fazı imzalandı

ABD ile Çin arasında yaklaşık 2 yıldan beri devam eden ticaret savaşını sonlandıracak 86 sayfalık birinci faz anlaşmasını ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He Beyaz Saray’da düzenlenen bir törenle imzaladı.

TRUMP: ANLAŞMA DÖNÜM NOKTASI

Trump, Beyaz Saray’da canlı yayında düzenlenen törendeki konuşmasında, anlaşmanın dönüm noktası olduğunuetti.

“Bugün Çin ile daha önce atılmamış çok önemli bir adımı atarak birinci faz ticaret anlaşmasını imzalıyoruz. Bu daha önceki herhangi bir anlaşmadan çok daha büyük.” açıklamasını yapan Trump, yakın gelecekte Çin’e gideceğini de aktardı.

Trump, ikinci faz anlaşma için çalışmalara başladıklarını ancak üçüncü faz gibi bir sürecin söz konusu olmadığını vurguladı.

Sıradaki Haberi Oku  Son Dakika: Türk vatandaşları koronavirüs salgınıyla boğuşan Çinden tahliye edilecek

YENİ BİR DÖNEMİN İŞARETİ

Çin Devlet Başkan Yardımcısı Liu, anlaşmanın önemine vurgu yaparak iki ülke arasındaki bu ticaret anlaşmasının yeni bir dönemin işareti olduğunu ve bu iş birliğinin devam edeceğine inandıklarınıetti.

Liu, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Trump’a hitaben kaleme aldığı bir mektubu da katılımcıların önünde okudu.

ANLAŞMA NELERİ KAPSIYOR?

Yeni varılan anlaşma kapsamında ABD, 15 Aralık’ta açıkladığı ve 160 milyar dolar değerinde Çin menşeli tüketici ürününevergi uygulama kararından vazgeçecek. Bunun karşılığında Çin,2 yıl içinde ABD’den 200 milyar dolar değerinde mal ve hizmet satın alma taahhüdü veriyor.

200 milyar dolarlık mal ve hizmetçok kategori kapsayacak; 75 milyar dolar değerinde imalat ürünleri, 50 milyar değerinde enerji, 40 milyar dolar değerinde tarım ürünleri ve 35-40 milyar dolar değerinde hizmet satın alınacak.

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücretin olmadığı ülkelerde maaşlar nasıl belirleniyor? İşte ülkelerin uyguladığı maaş sistemi

ABD Başkanı Donald Trump, 12 Ocak’ta sosyal medya sitesi Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Büyük bir ticaret anlaşmasını imzalamaya çok yakın” olduklarını söylemişti.

ABD VE ÇİN ARASINDA TİCARET SAVAŞI

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı, ABD Başkanı Donald Trump’ın Mart 2018’de Çin’den ithal edilen bazı ürünlere yaptığıtarifelerle başlamıştı.

Ticaret savaşı, soya fasulyesinden otomotiv parçalarına, teknoloji şirketlerinden Çin’in teknolojide yerlileşme programı “Made in China 2025” ve kilit öneme sahip teknolojilerin üretilmesinde rol alanelementlerinolarak taraflar arasında kullanılmasına kadar genişlemişti.

DAHA ÖNCE SONUÇ ALINAMAMIŞTI

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin “başmüzakereci” sıfatıyla katıldığı toplantılarda, iki taraftan heyetin Washington-Pekin-Şanghay hattında adeta mekik dokumasına ve 13toplantı yapmasına karşın sonuç alınamamıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Kasım Süleymaninin cenazesinde yaşanan izdihamda ölü sayısı 50ye yükseldi

Çin Ticaret Bakanlığı, ay başında ABD ile ticaret savaşı kapsamında gelenvergilerin kademeli indirilmesi için anlaştıklarını duyurmuştu.

Haber Videosu

: ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşını bitirecek anlaşma imzalandı