Gündem

ABD Temsilciler Meclisi Trumpın yetkilerini kısıtladı

ABD Temsilciler Meclisi’ne Başkan Donald Trump’ın İran’a yönelik askeri yetkilerini kısıtlayan bir tasarı sunuldu.

Demokrat vekil Elissa Slotkin tarafından sunulan söz konusu tasarı,kuruldaki oylamada 194’e karşı 224 oyla kabul edildi.

“TRUMP ABD VE İRAN ARASINDA CİDDİ BİR GERGİNLİĞİ TETİKLEDİ”

Trump’ın, “Kongre’nin izni ve bilgisi dışındaki İran’a karşı askeri yetkilerinin kısıtlanmasını” içeren tasarıda, “İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ve İran’ın Irak’taki askeri üslere düzenlendiği balistik füze saldırısı, ABD ve İran arasındabir gerginliği tetikledi.” ifadesi yer aldı.

“İRAN İLE GİRDİĞİN TÜM ASKERİ ÇATIŞMALARA SON VER”

Öte yandan tasarıda, ABD yönetiminin askeri güç kullanması durumunda Amerikan halkının kapsamlı bir açıklamayıettiği vurgulanarak, Trump’tan, “İran tarafından acil bir askeri tehdit olmadığı ve Kongredenalınmadığı sürece bu ülke ile girdiği tüm askeri çatışmalaravermesi” istendi.

Sıradaki Haberi Oku  Su Deposunda İzolasyonu - Dezenfektesi - Yalıtımı Zorunlu Mudur

TASARI TRUMP’A GÜÇLÜ BİR MESAJ

Diğer yandan sembolik birtaşıyan ve bu sebeple Trump’ın imzasına ihtiyaç duyulmayan söz konusu tasarının, Temsilciler Meclisi tarafından başkana gönderilen “güçlü bir mesaj” olduğu belirtildi.

Tasarıya ilişkin açıklama yapan Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, “Söz konusu tasarı için bu yolu seçmemizin sebebi, başkanın imzasına ihtiyaç duymamasıdır. ABD Kongresi’nin bu beyanının, başkanın veto edip etmeyeceği düşüncesiyle yok edilmesinevermeyeceğim.” dedi.

Bu arada, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senatoya da sunulanbir tasarının, yakında oylanması bekleniyor.

SİYASETÇİLER TRUMP’A TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Trump’ın İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi talimatını vermesi, özellikle Demokrat siyasetçiler arasında tepki çekmiş, bu talimatla “ABD’nin yeni bir savaşa sürüklendiği” yönünde görüş bildirmişlerdi.

Sıradaki Haberi Oku  Bakan Selçuk: “Kadın istihdamının arttırılması için 8 bin kişiye farkındalık eğitimi vereceğiz