Dünya

ABD Savunma Bakanından Trumpa yalanlama: Kanıt görmedim

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Mark Esper, istihbarat yetkililerinden gelen İran‘ın 4 ABD elçiliğine saldırmayı planladığı bilgisine dair somut bir kanıt görmediğini söyledi.

TRUMP’I YALANLADI

Esper, ABD Başkanı Donald Trump‘a elçiliklere yönelik saldırıların muhtemel olduğu hususunda katıldığını belirterek, Trump’ın Fox News’e yaptığı, dört ABD büyükelçiliğine saldırı planı açıklamalarının özel bir kanıta dayanmadığınıetti.

“KANIT GÖRMEDİM”

Pazar günü CBS televizyon programında konuşan Esper, istihbarat yetkililerinden saldırı planına ilişkin somut kanıtlar gelip gelmediği sorusuna, “4 elçiliğe yönelik böyle bir kanıt görmedim” yanıtı verdi.

Trump, İran Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesine gerekçe olarak İran’ın ABD büyükelçiliklerine yönelik saldırı planı yaptığını öne sürmüştü.

Sıradaki Haberi Oku  Hatayda gizli hayırsever iki bakkalda borçları kapattı

TRUMP “SÜLEYMANİ 4 ELÇİLİĞE SALDIRACAKTI” DEMİŞTİ

Süleymani’nin Irak’ta, ABD hava saldırısında öldürüldüğünün bildirilmesinin ardından ABD yönetimi, hava saldırısının yapıldığını çünkü Irak’ta ve çevresinde İran’ın ABD’li diplomatlarına yönelik saldırı riski olduğunu söylemişti.

Trump, saldırıların “muhtemelen Bağdat’daki elçiliklere yapılacağını”ederek “Dört elçiliğe yönelik olacağını düşündüğümü söyleyebilirim” demişti.

SENATÖR MİKE LEE DE ŞÜPHE DUYUYOR

Cumhuriyetçi Senatör Mike Lee ise pazar günü yaptığı açıklamada, güvenlik yetkilileri ve başkanın İran’a ilişkin kongreye sunduğu bilgilerin doğruluğu hususunda endişeli olduğunu söyledi.

Lee, “Bizeaçıklamalar yapıldı ve ben bilgileri verenlere ve başkana inanıyorum, muhtemel bir saldırı sonucuna varmak için dayanakları olduğuna inanıyorum. Bundan şüphem yok. Yalnızca bunun söylenmesi ve arkasındaki detayların verilmemesi moral bozucu” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Volkswagen, fabrika yatırımı için Türkiye kararını bir kez daha erteledi