Dünya

ABD Savunma Bakanı, Iraktan çıkmayacaklarını duyurdu

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, sosyal medyada dolaşan ve ABD’nin Irak hükümetine Amerikan askerlerinin çekileceğini bildirdiğini iddia eden mektubu yalanlayarak, “Irak’tan çekilmiyoruz, çekilme planımız da yok. Mektubu inceliyoruz” açıklamasında bulundu.

“İDDİALAR YALAN”

Bakan Esper, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile Pentagon’da gazetecilerle bir araya geldi. ABD’nin kuvvetlerini takviye etmek üzere bölgeye asker kaydırdığını aktaran Esper, sosyal medyada dolaşan mektupla ilgili, “Irak’tan çekilme ile ilgili herhangi bir karar söz konusu değil” dedi.

“BÖLGEDEKİ KUVVETLERİMİZİ…”

Esper mektupla ilgili ayrıca, “Bölgede kuvvetlerimizi yeniden konumlandırıyoruz. Bunun ötesinde bu mektubu birokudum. Mektubun gerçekliği hakkında size bir şey diyememsize şunu diyebilirim,bizim pozisyonumuzla örtüşmüyor” yorumunu yaptı.

Basın toplantısından kısa süre sonra Basın Ofisinegelen Genelkurmay Başkanı Mark Milley ise “Henüz şimdi CENTCOM Komutanı Orgeneral (Kenneth) McKenzie ile konuştum. ‘Mektup tamamen imzasız, taslak ve yanlış ifadeler kullanılmış. Kuvvet hareketliliği konusunda bilgi vermek için Iraklı üst düzey yetkililere gönderilecekti. Yanlış kelimeler seçilmiş, yanlışlık olmuş’ dedi” bilgisini paylaştı.

Sıradaki Haberi Oku  Çıplak fotoğrafları basına sızan ABDli vekil: İntihar etmek istedim

SOSYAL MEDYADAKİ MEKTUP

Ancak, AFP’nin de aktardığına göre ABD Deniz Piyadeleri Komutanı Tuğgeneral William Seely, Irak müşterek operasyon komutanlığına ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Irak’tan güvenli çıkış yapacağı yönünde birgönderdi.

Mektupta, koalisyon güçlerinin Irak’ta yeniden konuşlanma ve güvenli bir çıkış sağlamak için önlemler alacağı ve bölgedeki helikopter uçuşlarında artış yaşanacağı kaydedildi.

Diğer yandan mektupta, ABD öncülüğündeki koalisyonun, süreci önümüzdeki günlerde ve haftalarda hayata geçireceği belirtildi.

ABD’nin Irak Görev Gücü Komutanının Irak hükümetine biryazarak, Irak Parlamentosu ve Başbakanlığının talebi üzerine Irak’tan çekileceklerini bildirdiği iddia edilmişti.

Haber Videosu

: ABD Savunma Bakanı, Irak’tan çıkmayacaklarını duyurdu