Dünya

ABD ile Esed güçlerinin karşı karşıya geldiği olayda, Rus bayraklı araçlar dikkat çekti

Sabah saatlerinde rejim yanlısı çok sayıda “Şebbiha”, Haseke-Kamışlı yolu üzerinde Hırbet Ammo köyünde Esed rejimine ait birnoktasında ABD konvoyunun geçişineolmaya çalıştı. Devriyenin yolunu kesen milislerin bazılarının silahlı olduğu ve taraflar arasında yaşanan gerginliğin ardından bir milisin ABD’li askerlerin açtığı ateş sonucu öldüğünü belirtildi. Olay anında çekilen bir fotoğraf karesinde ise Suriye ve ABD bayraklı araçların yanında bulunan Rus bayraklı araçlar dikkat çekti.

ABD UÇAKLARI 2 NOKTAYI VURDU

Olayın ardından Haseke’deki Tel Beyder üssünden havalanan ABD’ye ait 2 savaş uçağı, Hırbet Ammo bölgesinde rejim güçlerinin 2 askeri noktasına saldırı düzenledi. ABD askerlerinin devriye hattında, rejim ordusu ve İran destekli yabancı terörist gruplara ait bazı askeri noktalarının olduğu biliniyor.

Sıradaki Haberi Oku  Ruhaniden Türkiyeye petrol çağrısı: Esed rejimi ile işbirliği yapılmalı

RUS BAYRAKLI ARAÇLAR DİKKAT ÇEKTİ

ABD ve Esed güçleri arasındaki gerilimi tırmandıran olayda, rejimin devriye araçlarının yanında bulunan Rus bayraklı askeri araçlar dikkat çekti.

‘SANA’ DUYURDU

Öte yandan rejimin haber ajansı SANA, olaya ilişkin geçtiği son dakika haberde, ABD güçlerinin açtığı ateş sonucu bir sivilin öldüğü ve birinin yaralandığını iddia etti.

2 YENİ ÜS KURMA ÇALIŞMASI BAŞLATILMIŞTI

ABD güçleri, geçen hafta Haseke’de gerginliğin yaşandığı bölgeye yakın 2 yerde yeni üs ve askeri nokta kurma çalışmaları başlatmıştı.

ABD PETROL SAHALARINDA VARLIK GÖSTERİYOR

ABD, Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasıyla harekat bölgesindeki üslerini boşaltırken petrol sahaları civarında yerleşmeye öncelik vermişti. YPG/PKK’ya desteğini sürdüren ABD güçleri, halihazırda Suriye’de Haseke, Rakka ve Deyrizor illerinde örgüt işgalindeki bölgelerde11 üs ve askeri noktada varlık gösteriyor. Washington, YPG/PKK’lı teröristlerin işgalindeki petrol sahalarında bulunan askeri üs ve noktalarına da sürekli takviye asker gönderiyor.

Sıradaki Haberi Oku  İngilterenin AB üyeliği 47 yıl sonra sona erdi

Haber Videosu

: ABD ile Esed güçlerinin karşı karşıya geldiği olayda, Rus bayraklı araçlar dikkat çekti