Dünya

ABD doğum turizmini yasaklıyor! Hamile kadınlara vize kısıtlaması geliyor

Donald Trump yönetimi, uzun zamandır yeni bir düzenleme getirmeyi planladığı doğum turizmi vizesine ilişkin ilk adımı attı.

GEÇİCİ ZİYARETÇİ VİZELERİ VERİLMEYECEK

Beyaz Saray‘dan yapılan yazılı açıklamada, “24 Ocak 2020’den başlamak üzere Dışişleri Bakanlığı, Amerikan topraklarında doğum yapmak suretiyle çocuklarına otomatik ve kalıcı bir şekilde ABD vatandaşlığı almak amacıyla yapılan doğum turizmine yönelik geçici ziyaretçi vizelerini (B-1/B2) artık vermeyecek.” denildi.

Açıklamada söz konusu düzenlemeninvegüvenliği ile Amerikan göçmenlik sisteminin uyumu açısından önemli olduğu vurgulandı.

SUİSTİMALLERİ ORTADAN KALDIRACAK

Doğum turizmi endüstrisinin, Amerikan hastanelerinin kaynaklarına büyük bir yük teşkil etmenin yanı sıra bazı suistimaller ve suçlara yol açtığı belirtilen açıklamada, “Bu bariz kanuni açığı kapatmak, sık görülen suistimalleri ortadan kaldıracak ve nihai olarak da ABD’yi bu uygulamadan kaynaklanangüvenlik risklerine karşı korumuş olacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Sıradaki Haberi Oku  Yunan bakan Dendias, Halife Hafter ile görüştü: UMHnin Türkiye ile mutabakat zaptı imzalama hakkı yok

ABD’DE DOĞANLARA VATANDAŞLIK VERİYOR

ABD, kendi toprakları üzerinde doğanlara vatandaşlık hakkı tanıyor. Türkiye deolmak üzere dünyanın birçok yerinden aileler, çocuklarının büyüdüğünde Amerikan vatandaşı olabilmesi için ABD’de doğum yapıyordu.

Haber Videosu

: ABD doğum turizmini yasaklıyor! Hamile kadınlara vize kısıtlaması geliyor