Dünya

ABD Başkanı Trumpa görevi kötüye kullanma suçlaması

Temsilciler Meclisi’nde Adalet Komisyonu Başkanı Jarold Nadler, Başkan Trump’a yönelik azil soruşturmasında iki azil maddesini açıkladı. Demokratlar Trump’a ‘görevin kötüye kullanılması’ ve ‘kongre’nin işleyişinin engellenmesi’ suçlamalarını yöneltti.

Jerry Nadler, azil talebi konusunda yaptığı açıklamasında Trump’ın, iktidarı kötüye kullandığını ve yasamanın engellendiğini öne sürdü.

TRUMP’A YÖNELİK AZİL SORUŞTURMASI

Eylül ayında basına sızan ve 25 Temmuz’da yaptıkları telefon görüşmesinde Donald Trump‘ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD’nin ülkesine yardım edeceğini söylediğini iddia eden muhbir raporu, azil soruşturmasının fitilini ateşlemişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, 24 Eylül’de “ABD’ningüvenliğineverdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle Trump’a yönelik azil soruşturması sürecini başlattıklarını açıklamıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Bulgaristanda spor kompleksi, karantina merkezi oldu

Temsilciler Meclisi, 31 Ekim’de azil soruşturmasının usullerini oylamış ve kamuya açık oturumların yapılmasını kararlaştırmıştı. Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesindeki kamuya açık oturumlar ise 13-21 Kasım’da yapılmıştı. İstihbarat Komitesi, Trump’ın suçlandığı 300 sayfalık raporunu salı günü kamuoyuna açıklamış ve söz konusu raporu Adalet Komitesine göndermişti.

Azil soruşturması kapsamındaki ilk oturumunu çarşamba günü yapan Adalet Komitesi, ikinci oturumunu da pazartesi günü yapacağını açıklamıştı. ABD yasaları gereği, ilgili komitelerin hazırlayacağı soruşturma raporu sonucunda azil başvurusu Adalet Komitesinde kabul edilirse, Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda oylamaya sunulacak.

Dava taslağı, Temsilciler Meclisi üyelerinin salt çoğunluğunun kabul oyunu alması durumunda bu sefer de Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’ya gidecek ve ABD Başkanı Trump’ın yargı süreci başlayacak.

Sıradaki Haberi Oku  Sovyetlerin son liderinden ABD ve Rusyaya çağrı: Yeni bir Soğuk Savaşın başlamasına izin vermeyin

Trump ise azil soruşturmasını “Demokratların cadı avı” olarak nitelendirerek, suçsuz olduğunu savunuyor.

AZİL SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

ABD Anayasası, Kongre’ye başkanın üç kategoriden en az birince suç işlemesine kanaat getirilmesi halinde görevden alma yetkisi veriyor. Bu suçlar; ABD’nin düşmanı olan bir ülkeye yardım etmek olarak tanımlanan “ihanet”, siyasikarşılığındaya dakabul etmeyi içeren “rüşvet” ve “ağır ve vahim suç” işlemek ya da “başka kötü davranışta” bulunmak olarak sıralanıyor.

Başkanın azli için, Temsilciler Meclisi’nde salt çoğunluk, jüri görevi üstlenerek nihai kararı veren Senato’da ise üçte iki çoğunluk gerekiyor.

ABD’de geçen yıl yapılanseçimlerde Temcilciler Meclisi’nde çoğunluk Demokratlara geçmişti. 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nde 235 Demokrat, 198 Cumhuriyetçi üye var. 2ise halen boş. 100 üyeli Senato’da ise 53 Cumhuriyetçi, 45 Demokrat, 2 de bağımsız üye var.

Sıradaki Haberi Oku  Hamaneyin askeri danışmanı Şemhani: En zayıf intikam senaryomuz bile ABD için kabus olacak

Haber Videosu

: ABD Başkanı Trump’a “görevi kötüye kullanma” suçlaması