Dünya

ABD basınından Kasım Süleymani suikastiyle ilgili çarpıcı yorum: Tehlikeli bir yeni aşamanın başlangıcı

Amerikan basını, İran‘ın dini lideri Hamaney’in en yakınındakiolarak bilinen ve ABD tarafından öldürülen General Kasım Süleymani‘nin ölümüne geniş yer ayırdı.

Wall Street Journal gazetesi, Orta Doğu‘daki çatışmaları alevlendirebilecek saldırıyı, “ABD ile İran arasındaki çekişmede tehlikeli bir yeni aşamanın başlangıcı” olarak değerlendirdi. Washington Post, “İran’dan önemli bir misillemeyi tetiklemesi beklenen” saldırının birçok analist açısından sürpriz olduğunu yazdı. New York Times ise komutanı “Orta Doğu’da Şii güç eksenini inşa eden kişi” olarak niteledi.

WSJ: TEHLİKELİ YENİ BİR AŞAMANIN BAŞLANGICI

Wall Street Journal gazetesi ABD saldırısının Washington ile Tahran arasındaki gerginliği artırmasının ve istikrarsız Orta Doğu’daki çatışmaları alevlendirmesinin beklendiğiniederek “ABD ile İran arasındaki çekişmede tehlikeli bir yeni aşamanın başlangıcı” değerlendirmesi yaptı. Konu ile ilgili makale şöyle devam etti:

“General Süleymani’nin ölümü, İran’ın Orta Doğu’daki ağlarınıeden karizmatik ve etkili bir liderden ülkeyi mahrum edecek,aynı zamanda Washington ile Tahran ve onun Orta Doğu’daki proksileri arasındaki büyük bir askeri çatışma ihtimalini önemli ölçüde artırıyor.”

Sıradaki Haberi Oku  Çamaşır makinesi tamir etmeye gitti, nişanlısının ablasıyla birlikte oldu

Yazıda ayrıca Washington merkezli Orta Doğu Enstitüsü düşünce kuruluşundan Charles Lister’in şu değerlendirmesine yer verildi:

“Kasım Süleymani’nin öldürülmesi Orta Doğu’daon yılların en önemli gelişmelerinden biri. Onun ölümü İran’ın bölgedeki planları açısındanbir kayıp,’şehit olması’ onun ölümünü en azından orta vadede telafi edecek bir tepkiyi tetikleyecektir.”

WASHINGTON POST: SALDIRI BİRÇOK ANALİST AÇISINDAN SÜRPRİZ OLDU

Washington Post ise Savunma Bakanı Mark Esper’in Pentagon’un Süleymani’ye karşı “kararlı bir savunma eylemi” değerlendirmesine ve ismini açıklamak istemeyen bir yetkilinin, ABD’nin saldırıyı bir insansız hava aracı ile gerçekleştirdiği açıklamasına yer verdi. Makale şöyle devam etti:

“Tahran’ın Orta Doğu’da etkin silahlı gruplara desteğine karşı dahatavır alınacağını söyleyen Trump yönetimi ile İran arasında uzun süredir devam eden ve artan gerginliğe rağmen, İran’ın savunma kurumu içinde benzeri olmayan bir şahsiyete yönelik bu saldırı birçok analist açısından sürpriz oldu, zira bu saldırının İran’dan önemli bir tepkiyi tetiklemesi bekleniyor.”

Sıradaki Haberi Oku  Fitch, 5 büyükşehir belediyesinin kredi notunu yükseltti

Obama yönetimi sırasında Orta Doğu ile ilgili konularda çalışma yürüten Ilan Goldenberg’in, bölgede “büyük bir değişimeolacak” bir adım değerlendirmesine yer verildi.

“İRAN İNTİKAM ARAYIŞINDA OLACAKTIR”

Centre for a New American Security (Yeni bir Amerikan Güvenliği Merkezi) adlı kuruluşta görevli Goldenberg şu değerlendirmeyi yaptı: “İran intikam arayışında olacaktır. Irak’ta, Lübnan’da, Körfez’de veya başka bir yerde tepki verebilir. Maalesef, Trump yönetiminin bir sonraki adımı düşünmüş olmasından ya da bölgesel bir savaştan kaçınmak için ne yapması gerektiğini bildiğinden şüpheliyim.”

Gazete, “Saldırı, Başkan’ın Orta Doğu’ya yaklaşımı konusunda yeni sorular gündeme getiriyor. Trump, Tahran’ın müttefiki olan Suriye hükümetine karşı savaşkan bir söylem kullanıp birçok saldırıyavermekle beraber, ABD’yi Orta Doğu’da bedeli yüksek olacak savaşlardantutma arzusunu defalarca dile getirmişti” değerlendirmesi yaptı.

Sıradaki Haberi Oku  İngiliz dalgıca pedofili yakıştırması yapan Elon Musk, hakim karşısında

NEW YORK TİMES: ORTA DOĞU’DA Şİİ GÜÇ EKSENİNİ İNŞA EDEN KİŞİ

New York Times gazetesi Kasım Süleymani için “İran entrikalarının ustası, Orta Doğu’da Şii güç eksenini inşa eden kişi” başlığıyla yayımladığı makalede, komutanın Irak, Suriye, Lübnan ve Yemen’de savaşları yönettiği ve İran’ın bölgesel bir Şii bloku oluşturma çabalarının yüzü haline geldiğini vurguladı.

Süleymani’nin Suriye’deki iç savaşın gidişatını değiştirdiği ve İran’ın Irak üzerindeki kontrolünü artırdığını ve Irak’ta yüzlerce Amerikalının ölümünden, İsrail’e karşı milis saldırılarındanolduğunu belirten yazıda,20 yıldır komutanın her hareketinin istihbarat örgütleri tarafından izlendiğiedildi. Makale şöyle devam etti:

“Başarıları tam da Orta Doğu’da İran merkezli Şii biralanının oluşmasını sağlamışken, ölümü de muhtemelen bölgedeki jeopolitik gerginliğin yeni bir aşamasının merkezinde yer alacak.”