Gündem

380 Suriyeli Türkiye sınırına dayandı

Suriyelilerin, Esad rejimi ve destekçileri tarafından bombalanan İdlib şehrini terk etmeleri sürüyor.

Özellikle İdlib’in Maaret el Numan ve Serakib ilçesi ile çevredeki köylerde yaşayan aileler, topraklarından kaçarak hayata tutunmaya çalışıyor.

2 GÜNDE 20 BİN KİŞİ DAHA GÖÇ ETTİ

Yerel kaynaklar2 günde 20 bin kişinin daha göç ettiğini, geçtiğimiz Kasım ayı başından bu yana göç edenlerin sayısının 380 bine ulaştığını söylediler. Göçün, terörden arındırılan Zeytin Dalı Harekatı ve Fırat Kalkanı Bölgesi’ne yoğunlaştığı öğrenildi.

250 BİN KİŞİ DAHA GELEBİLİR

Ayrıcakaynaklar, Cebel Ez -Zeviye ve kırsalındaki yerleşim alanlarından da göçün başladığını, saldırıların artması halinde bu bölgede yaşayan 250 bin kişinin, Türkiye sınırı yakınlarına gelmesinden endişe ettiklerini kaydetti.

Sıradaki Haberi Oku  Koronavirüs salgınında vaka sayısı 54 bin 791’e ulaştı

İdlib kırsalındaki derme çatma çadırlardan oluşan kamp alanlarının dolduğunu, yeni gelenler veolanlar için çadır kurulacakbulunmadığını belirtenkaynaklar, yüz binlerce sivilin yardım beklediğiniettiler.

EN ÇOK ETKİLENEN ÇOCUKLAR

Saldırılardan canlarınıkurtaran binlerce Suriyeli, Türkiye sınırına yakın alanlara göç edip, buralarda kurdukları derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor.

Çamur içindeki çadırlardaki kötü koşullar ise ençocukları etkiliyor. Bazılarının zeytin ağaçları altına naylondan çadır kurduğu bölgede, ayaklarında ayakkabı, çorap olmayan çocuklar iç savaşın acımasızlığına rağmen yaşamlarını sürdürüyor.