Dünya

34 yaşındaki Finlandiyanın yeni Başbakanının ilk icraati DEAŞlı çocukları geri getirmek

Suriye‘nin kuzeyinde YPG’nin denetimindeki El Hol kampında bulunan DEAŞ’lıların Avrupa’dan giden aileleri ve çocuklarının ülkelerinegetirilmesi tartışmaları devam ederken Finlandiya‘nın yeni seçilen başbakanı Marin, Finlandiya vatandaşı DEAŞ’lı çocukları ülkelerinegetirmeye çalışacaklarını söyledi.

“AMACIMIZ, ÇOCUKLARI KORUMAK”

Yeni kurulan koalisyonda bu konuyla ilgili anlaşmazlıkları gidermek için her davanın ayrı ayrı incelenmesi gerektiğini belirten Marin, “Yetkililerin amacı, her koşulda çocukların çıkarlarını korumaktır” diyerek, bazı annelerin de iade edilmesine açık kapı bıraktı. Ancak Marin, “Kendi isteğiyle bölgeye giden yetişkinlere yardım etme konusunda herhangi bir zorunluluk yok” diye ekledi.

30 FİNLANDİYALI ÇOCUK VAR

Finlandiya basınına göre El Hol Kampı’nda 11 Finlandiyalı kadın ve 30 çocuk yaşıyor.

Sıradaki Haberi Oku  Trump, kuduz köpek benzetmesi yapan Kuzey Kore liderine anlaşma yap çağrısında bulundu

Marin liderliğinde kurulan koalisyonda yerMerkez Parti, DEAŞ’lıların eşleriningetirilmesine karşı çıkarken çocukların getir getirilmesini destekliyor.

MERKEZ PARTİ ENDİŞELİ

Merkez Parti, DEAŞ’lıların ailelerinigetirmenin ülkenin güvenliğini tehlikeye atacağını söyleyen aşırı sağcı Gerçek Finler partisinin oylarının yükselmesinden endişe ediyor. Finlandiya hükümetinin bugün bu konuda parlamentoya bilgi vermesi bekleniyor.

DÜNYANIN EN GENÇ BAŞBAKANI

Finlandiya Ulaştırma Bakanı Sanna Marin, iktidardaki koalisyon ortaklarından Sosyal Demokrat Parti’nin liderliğine seçildi. Dünyanın en genç Başbakanı olan Marin göreve başladı.