Eğitim

2019 ALES/3 sonuçları açıklandı! ALES sonuç sorgulama ekranı

ALES/3 sonuçları açıklandı! ALES sonuçları nasıl öğrenilir? Adaylar sonuçlarını https://sonuc.osym.gov.tr adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecekler. Öte yandan sınava girenlerin ALESkağıtları da sistemde aktif hale geldi. İşte, 2019 ALES/3 sınav sonuçları…

ALES/3 SONUÇ SORGULAMA…

ALES SONUCU NASIL, NEREDEN ÖĞRENİLİR?

ÖSYM’nin gerçekleştirdiği ALES/3 sınavı sonuçları sistemden adaylara açıldı. Açıklamaya göre; 17 Kasım 2019 tarihinde uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2019-ALES/3) ait değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar, sınav sonuçlarına 03 Aralık 2019 tarihinde saat 16.15’ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları veşifreleri ile erişebilirler.

ALES/3 ADAY CEVAP KAĞITLARI YAYIMLANDI

Akademik kariyer planlayan adayların 17 Kasım 2019 tarihinde ter döktüğü Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/3) sonuçlarınınardından, adaylarınkâğıtlarının görüntüleri vekâğıtlarına yapmış oldukları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması sonucu elde edilencevapları ve soruların doğru cevapları, sınava giren adayların sorulara verdikleri yanıtlarını ve değerlendirme sonuçları da ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden 03 Aralık 2019 tarihinde saat 16.15’ten itibaren 10 gün süreyle erişime açılmıştır.

Sıradaki Haberi Oku  Enstitü nasıl yazılır? Enstitü mü, ensitü mü? Enstitü ne demek?

ALES/3 ADAY CEVAP KAĞIDI GÖRÜNTÜLEME EKRANI…

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresine T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra ilgili sınavı ve “Cevap Kâğıdı Görüntüleme” ekranını seçerek sınavda kullandıklarıkâğıdı görüntüsünü,kâğıdına yaptıkları işaretlemeleri, bu işaretlemelerin optik okuyucularla okunması sonucu elde edilencevaplarını ve soruların doğru cevaplarını görebileceklerdir. Ayrıca adaylar,cevaplarının veanahtarının yayınlandığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında, her soru için açılan yeni pencerede soru kökünü,seçeneklerini ve sorunun doğru cevabı ile ilgili soruya kendilerinin vermiş olduğu cevabı görebileceklerdir. Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde görüntülenmektedir.İlgili sayfada, adayların testlerdekidoğru, yanlış ve boşsayıları ileham puanları da gösterilmektedir.